מאמרים בנושא השתלות שיניים ושיקום הפה

הלבנת שיניים: שיטות, טיפולים, עלויות וחידושים

הלבנת שיניים: שיטות, טיפולים, עלויות וחידושים

תחום הלבנת שיניים זכה בשנים האחרונות לפיתוח מסיבי הודות לטכנולוגיות וטכניקות חדשות שנועדו לענות על ביקוש הולך וגובר מצד הצרכנים. מסתבר שרבים מבקשים ליהנות משיניים לבנות, אבל רק מעטים יודעים מה מחכה להם בדרך לחיוך הזוהר. הלבנת שיניים – הנה מדריך מקוצר למלבין הטרי

מאת: דוד פלג-חיים

הלבנת שיניים הוא שם כללי לתהליך דנטלי העובד על השכבה החיצונית ביותר של השן הנקראת דנטין. שכבה זו "אוספת" עם השנים כתמים רבים מקפה, ניקוטין ומאכלים שונים, כך שעם הזמן השן מאבדת מהלובן שאפיין אותה בתחילה. בתהליך הלבנת שיניים, השן באה במגע עם חומר פעיל המחמצן אותה ויוצר את המראה הלבן הנחשק.

ישנן שיטות שונות ל-הלבנת שיניים. לכל אחת יתרונות וחסרונות. הנה סקירה מקיפה של השיטות הרווחות כיום בתחום:

 • הלבנת שיניים במרפאה
  מתבצע באמצעות הנחת חומר מלבין על שיני המטופל (בד"כ מי חמצן או קרבמיד פרוקסיד, בריכוז של 35 אחוז לפחות), עליו מאירים באור פלזמה או הלוגן. תהליך זה נחשב עמוק ויסודי ומגיע אף לשכבות הפנימיות של השן. בשל הריכוז הגבוה של מי החמצן, הרופא יגן על המטופל באמצעות מגן חניכיים ומשקפי מגן וימנע מגע עם חניכיו, שפתיו ועינייו של המטופל. במקרים רבים טיפול אחד של מספר שעות אמור להספיק, אך ישנים מקרים בהם המטופל יתבקש להגיע לטיפול משלים נוסף.  
   
 • הלבנת שיניים בלייזר
  טיפול חדשני המבטיח תוצאות מהירות ומדויקות. במקרה זה הלייזר מחליף את אור הפלזמה או ההלוגן ויתרונו הבולט הוא ברמת הדיוק של הקרן המונעת פגיעה באזורים הקרובים לחלל הפה. יחד עם זאת, לא ניתן לקבוע בוודאות כי מדובר בתהליך מוצלח יותר מ-הלבנת שיניים מסורתית, היות והלייזר נוטה לחמם את השן, דבר שעשוי לגרום לנזקים. מיומנות וניסיון בעבודה עם לייזר מפחיתה את הסיכונים הללו למינימום. 
   
 • ציפוי חרסינה להלבנת שיניים
  שיטה הנחשבת למקובלת פחות וניתנת בעיקר כששיטות מקובלות יותר ל-הלבנת שינייםכשלו, או במקרים שיניים אפורות, שיניים כהות במיוחד או שיניים מתות. מצד אחד מדובר בשיטה יעילה שתוצאותיה ניכרות לתקופה ארוכה יותר משיטות הלבנת שיניים מסורתיות ומצד שני מדובר בשיטה יקרה יחסית עם הגבלות רבות, כמו לדוגמה: אנשים השוחקים שיניים, מעשני מקטרת, מפצחי גרעינים ועוד...
   
 • ערכות הלבנת שיניים ביתיות
  ערכות ביתיות משתנות ברמתן ובאיכותן. השימוש בהם אמנם מתאפשר בזמן הנוח למשתמש, אך מדובר בתהליך ארוך יחסית (כשבועיים) וההשפעה שלהם פגה כבר אחרי כשישה חודשים בקירוב, בהנחה ומדובר בערכה שעובדת... זאת לעומת הלבנה במרפאה המחזיקה מעמד כמה שנים טובות. 

ברמת העקרון, מה שאמור להשפיע על איכות הערכה הוא רמת אחוז החמצן הפעיל בתכשיר, הקובע את מידת ההשפעה שלו על השן. גם במקרה של שימוש בערכה ביתית חשוב לבקר אצל רופא שינייםולוודא כי אין חורים, עששת, דלקות חניכיים או רגישות לחומרים מסוימים, העשויה להזיק לתהליך. קחו בחשבון כי משחות שיניים המוגדרות כמלבינות, יהיו לרוב גימיק שיווקי ולא יותר. 

מה צריך לדעת לפני הלבנת שיניים? 
מומלץ מאוד לבקר אצל רופא שיניים ולוודא כי רקמות הפה והשיניים בריאות וכי השיניים נקיות מעששת, סתימות נוזלות או דלקות חניכיים. טרם הטיפול מומלץ גם לבקר אצל שיננית ולהסיר אבנית.  
הלבנת שיניים אינה מומלצת לילדים מתחת לגיל 14, אנשים בעלי שיניים הנוטים לצבע אפרפר, בעלי כתרים, שיניים מלאכותיות ועוד. הסיבה לכך היא שתהליך ההלבנה עשוי ליצור פער בין גוון השיניים בפה ולהביא לתוצאות לא רצויות. 
 
הלבנת שיניים – עלויות
עלות טיפול הלבנת שיניים במרפאה תנוע סביב 2000 – 5000 ש"ח, בהתאם לסוג הטיפול ולמידת מורכבותו. לעומת זאת, ערכות הלבנת שיניים ביתיות ינועו סביב 50 – 350 ש"ח בלבד לערכה. דווקא ההבדל העצום במחירים יכול לתת אינדיקציה טובה לטומפל אודות ההבדל ברמת התוצאה בין הערכות הביתיות לבין הטיפול המקצועי במרפאה.

בהצלחה !

 

<< חזרה אל העמוד הקודם

שתלים דנטלים הפורטל המקצועי לתחומי רפואת שיניים והשתלת שיניים.

מחפשים מרפאת שיניים? רופא שיניים? 
בפורטל  מאגר ענק של מרפאות שיניים בכל הארץ  מידע מקצועי ועדכני בנושאים שתלים דנטלים  והשתלת שיניים  

חיפוש באתר

הפורטל ברשתות החברתיות

צרו קשר:

שתלים דנטליים - פורטל למרפאות שיניים
רחל 3 , חיפה
053-8080860
info@shtalim-dentalim.co.il

אתר ע"י
×

הצהרת נגישות

אתר זה מונגש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA.
האתר נמצא תמידית בתהליכי הנגשה: אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות.
אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל (אל תשכחו בבקשה לציין את כתובת האתר).

אודות ההנגשה באתר: