מאמרים בנושא השתלות שיניים ושיקום הפה

יישור שיניים – זה לא הגיל ולא החיוך הרגיל

יישור שיניים – זה לא הגיל ולא החיוך הרגיל

מה כולל יישור שיניים? אלו טכניקות קיימות כיום בתחום? והאם יש הבדלים בין יישור שיניים לילדים ובין יישור שיניים למבוגרים? על כך בכתבה הבאה.

מאת: דוד פלג-חיים

"עדיף מאוחר מאף פעם לא" אמרו חכמינו, ובהקשר של יישור שיניים נאמר כי הטכנולוגיה המתקדמת של היום מעמידה לרשות מטופלים מכל הגילאים מגוון רחב של טיפולים המבטיחים יעילות רבה, אסטתיקה ונוחות מקסימלית (עד כמה שניתן...כמובן)

בעבר גשר על השיניים היה סימן מובהק לגיל ההתבגרות. איכשהו תהליך יישור שיניים נקשר באופן מובהק לחצ'קונים, שיער פנים, קול מתחלף ואינספור אהבות נכזבות. היום, יישור שיניים הוא נחלת הכלל. רק בכדי לסבר את האוזן, הנה כמה נתונים שאולי יפתיעו אתכם: אם בשנות השבעים (של המאה הקודמת) רק 1-3 אחוזים ממיישרי השיניים היו מעל גיל 20, הרי שבתחילת שנות התשעים מספרם עלה לכ-25 אחוזים והיום אנו מדברים על כך שכ-35 אחוזים ממיישרי השיניים הם מבוגרים לכל דבר ועניין.

מתי כדאי להתחיל עם יישור שיניים?
ברמת העקרון, מומלץ להתחיל את האבחון הראשוני ליישור שיניים כבר בגיל 7, הגיל בו נושרות רוב שיני החלב והמשנן הקבוע תופס את מקומן. היתרון בפנייה ליישור שיניים בשלב זה (הנקרא גם השלב המשנן המעורב המוקדם) הוא ביכולת לנצל את הגדילה ולמנוע בעיות העשויות לדרוש טיפול מורכב יותר בעתיד. 
במקרה של יישור שיניים בקרב מבוגרים, יש לזכור כי ניתן ליישר שיניים בכל גיל, כל עוד השיניים בריאות ושלמות, כך גם החניכיים וכי עצם בריאה מחזיקה אותם. יחד עם זאת, אצל אדם מבוגר, מבנה הלסת והפנים כבר מקובעים ועל כן ייתכנו התאמה של טיפולים שונים מאלו של ילדים ומשך הזמן גם עלול להתארך.
מרכיב נוסף בבחירת טיפול למבוגרים הוא המרכיב האסטתי. פתרונות אסטתיים ליישור שיניים קיימים מזה שנים, אך עלותם משתנה בהתאם למורכבות התהליך. מבוגרים המבקשים פתרונות אסטתייים ליישור שיניים יבחרו לרוב בטיפול אסטתי ומוסתר ועל כן עלותו תהיה לרוב רבה יותר.  

האם יישור שיניים הוא רק לשם חיוך שובה לב?
לא רק. יישור שיניים יכול לתרום ללעיסה נכונה, שינה טובה יותר (מניעת חריקת שיניים), מניעת שחיקת השיניים והלסתות, מניעת מחלות חניכיים ועוד. בנוסף לכך, שיניים לא ישרות ובעיקר רווחים בין השיניים, עשויים להשפיע גם על הדיבור ועל הגיית מילים. 

אלו טיפולים קיימים כיום בתחום?
פתרונות רבים ומגוונים עומדים כיום לרשות המטופלים. 
פעמים רבות טיפול ליישור שיניים יתחיל עם מכשור נשלף, העשוי לכלול פלטה נשלפת, רסן חיצוני ועוד שמטרתם לתמוך בטיפול האורתודנטי.

בתחום המכשור ליישור שיניים ניתן לדבר על גשר חיצוני קבוע (המוכר לרובינו) המורכב על החלק החיצוני והחשוף של השיניים. לצד הפתרון הזה ניתן לדבר על גשר קבוע המורכב בצידו הפנימי של השיניים ועל כן הוא מוסתר מעיני המתבונן. יחד עם זאת, פתרון של גשר מוסתר הוא מורכב יותר לביצוע (ואף מכיל מגבלות רבות יותר ועל כן לא כל אחד יכול לבחור בו) ואף פעולת ניקוי השיניים הופכת מורכבת יותר עבור המטופל.
בנוסף לגשר הקבוע ניתן למנות קוביות שקופות העשויות חרסינה או פלסטיק בגוון השן, הדומות במהותן לקוביות האימייל, אך הן אינן נראות לעין כמעט. גם החוט האורתודנטי המקיף אותן יהיה שקוף או בגוון השן. 
פתרון מוסתר נוסף הוא יישור שיניים באמצעות מיישרים שקופים, המגיע ללא סמכים וללא חוטים. המיישר השקוף אמנם יושב גם על חלקו החיצוני של השן אך הוא שקוף ועל כן לא ניתן לראות אותו רק על ידי מבט קרוב מאוד.

היוועצו עם רופא בטרם תחילת טיפול
יש להיוועץ עם רופא מומחה ולהתחיל עם טיפול מוקדם להתאמת המכשור הנכון ביותר ליישור השיניים. בשורה התחתונה חשוב לדעת כי הפתרונות הקיימים היום מאפשרים התאמה מלאה לכל מטופל ועל כן באמת שאין גיל בו אי אפשר להתחיל...    

<< חזרה אל העמוד הקודם

שתלים דנטלים הפורטל המקצועי לתחומי רפואת שיניים והשתלת שיניים.

מחפשים מרפאת שיניים? רופא שיניים? 
בפורטל  מאגר ענק של מרפאות שיניים בכל הארץ  מידע מקצועי ועדכני בנושאים שתלים דנטלים  והשתלת שיניים  

חיפוש באתר

הפורטל ברשתות החברתיות

צרו קשר:

שתלים דנטליים - פורטל למרפאות שיניים
רחל 3 , חיפה
053-8080860
info@shtalim-dentalim.co.il

אתר ע"י
×

הצהרת נגישות

אתר זה מונגש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA.
האתר נמצא תמידית בתהליכי הנגשה: אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות.
אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל (אל תשכחו בבקשה לציין את כתובת האתר).

אודות ההנגשה באתר: